Dla jakiej firmy księgowość internetowa?

ksiegowoscNajwięcej firm w Polsce rozlicza się na zasadach ogólnych oraz z wykorzystaniem podatkowych ksiąg przychodów i rozchodów. Wybranie takiej formy rozliczania zobowiązań podatkowych wymaga również odpowiedniej wiedzy – trzeba uzupełniać księgi, fakturować, przygotowywać deklaracje podatkowe, opłacać składki ubezpieczeniowe itp. Dlatego w firmach, w których formalności te nie są powierzane biurom rachunkowym, bardzo często korzysta się z oprogramowania do fakturowania i księgowość.

Jest to znacznie bardziej zachęcająca cenowo perspektywa niż w przypadku rozpoczęcia współpracy z biurami rachunkowymi. Dodatkowo też można obecnie korzystać z programów działających online, które dają znacznie więcej pod kątem bezpieczeństwa, wygody i oszczędności czasu niż programy do instalacji.

Tylko dla małych firm?

Często pojawia się także pytanie, czy korzystanie z oprogramowania komputerowego do wspomagania w firmie rachunkowości jest zalecane tylko małym firmom? Księgowość internetowa i fakturowanie online jest głównie rekomendowane dla małych i średnich przedsiębiorstw. Duże firmy częściej korzystają z dedykowanego oprogramowania, na przykład z systemów MRP II czy ERP, które dają im szerszy zakres obsługi dotyczący prawie wszystkich zasobów w firmie. Niemniej, co warte podkreślenia, także systemy informatyczne mogą działać online, na przykład w przypadku ERP II, który jest systemem głównie skupionym na pracy w chmurze, dlatego trend korzystania z programów online dotyczy każdej wielkości firmy.

Faktury i zakupy w księgowości

Jednym z obowiązków przedsiębiorcy jest dokumentowanie sprzedaży przez generowanie odpowiednich dokumentów księgowych z których najpopularniejszym i najczęściej używanym jest faktura vat. Do jej wystawienia zobowiązany jest ten przedsiębiorca który zarejestrował się jako czynny podatnik VAT i prowadzi zadeklarowaną działalność. Faktura i jej konstrukcja określone są w przepisach ustaw oraz rozporządzeniach ministra finansów.

Niejeden mniej doświadczony przedsiębiorca zastanawia się nie tylko nad tym jak prawidłowo skonstruować ale również jak księgować fakturę? Jeżeli posługuje się uproszczonym systemem księgowości KPiR, wpisuje dokument księgowy w odpowiednią tabelę, zwracając uwagę na wartości netto, brutto oraz właściwe stawki podatku i jego kwoty. Nie jest to działanie łatwe dla osoby która nie miała wcześniej styczności z księgowością, stąd warto by przedsiębiorca posługiwał się dobrymi programami do fakturowania albo zarejestrował w internetowym serwisie księgowości. Tam wygenerowanie dokumentu fvat zajmie niewiele więcej niż kilka minut, co ważniejsze zapisany dokument zostaje automatycznie zaksięgowany i rozliczony w KPiR i przedsiębiorca może spokojnie o nim zapomnieć.

Przedsiębiorca może się również zastawiać jak zaksięgować zakup materiałów handlowych i towarów. Stawki podatkowe, wartości i odliczenia, podatek VAT, rozliczanie kosztów- wszystkie te działania mogą być proste i szybkie. Jeżeli tylko przedsiębiorca skorzysta z systemu w którym księgowanie zakupów polega na wybraniu zakładki KOSZTY i wpisaniu w pojawiające się rubryki odpowiednich wartości z posiadanych dokumentów i faktur.

Szkolenia księgowe i inne na www.eagle.edu.pl.