Wybór zasad opodatkowania przy zakładaniu działalności

PIT 2022Założeni własnej firmy na dzień dzisiejszy nie jest czynnością skomplikowaną pod względem formalnym. Przedsiębiorcy, którzy zastanawiają się nad tym, jak założyć firmę, mogą jak najbardziej dokonać tego przez internet, wypełniając online specjalny wniosek CEIDG, w którym zawiera się wszystkie najważniejsze informacje dotyczące przyszłej firmy. Należy w nim między innymi zawrzeć także swój wybór zasady opodatkowania. To dość ważna czynność, ponieważ od niej zależy to, w jaki sposób będzie się rozliczało należny podatek.

Do dyspozycji przedsiębiorcy mają obecnie pięć różnych form opodatkowania:

  • zasady ogólne – opodatkowanie według skali 32% oraz 18%
  • podatek liniowy – opodatkowanie stawką 19%
  • ryczałt ewidencjonowany
  • karta podatkowa
  • podatek tonażowy

Gdy podatnik w pierwszym miesiącu prowadzenia działalności nie zgłosi do urzędu skarbowego wybranej przez siebie formy opodatkowania, wówczas zostaje opodatkowany według zasad ogólnych.

Jaką formę opodatkowania wybrać?

Rozliczanie się według wybranej formy opodatkowania powinno przede wszystkim wiązać się z wygodą oraz z korzyściami, jakie może ona dać przedsiębiorcy. Zatem podatek liniowy jest dobry dla tych firm, które posiadają wysokie kwoty uzyskiwanych dochodów i w ten sposób nie chcą płacić podatków według drugiej skali podatkowej 32%, chociaż wiąże się to wtedy z rezygnacją z odliczeń, które dostępne są dla przedsiębiorstw opodatkowanych na zasadach ogólnych. Ryczałt ewidencjonowany z kolei nie wymaga rozliczania kosztów podatkowych i powinien być wybrany przez firmy mające niskie koszty uzyskania przychodu. Karta podatkowa to z kolei minimum formalności, jest najlepsza dla osób samodzielnie prowadzących działalność.
Więcej o podatkach dowiesz się na szkoleniach podatkowych.

Programy do rozliczeń podatków

Od 2023 roku na rządowym Portalu Podatkowym (podatki.gov.pl), można zobaczyć swój wstępnie przygotowany e-PIT . W Programie e-pity można bezpiecznie wczytać Twój e-PIT, sprawdzić i wysłać go elektronicznie.
Korzystając z e-pity 2022 online nie musisz znać się na podatkach, nie musisz też znać szczegółowo wszystkich zmian w prawie. Wypełnisz swojego PIT-a za 2022 rok szybko i bezpiecznie.

Nie jest to jedyne darmowe rozwiązanie dostępna na rynku. W Internecie znajdziemy również takie programy jak PITax.pl, PIT Format czy PIT 2022.